Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00
Jesteś tutaj: Nadpotliwość

Nadpotliwość

Wydzielanie potu jest jednym z najważniejszych mechanizmów gwarantujących utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i tym samym prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Bezpośredni  udział w wydzielaniu potu mają:
– gruczoły  potowe (apokrynowe i ekrynowe),
– nerwowy  układ  wegetatywny, który bezpośrednio reguluje wydzielanie potu przez gruczoły potowe.

Trochę fizjologii i anatomii.

Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są w obrębie całego ciała za wyjątkiem granicy skóry i błon śluzowych oraz skóry uszu. Największa ilość gruczołów potowych ekrynowych zlokalizowana jest w obrębie pach, powierzchni dłoniowych rąk, podeszew, nosa oraz czoła. Informacja dla perfekcjonistów – ogólna liczba gruczołów waha się od 2 do 3 milionów. Na powierzchni 1 cm kwadratowego może ich  występować nawet do 150. Liczba  gruczołów ekrynowych  jest przez całe nasze życie jednakowa, od urodzenia aż do śmierci.

Główną funkcją gruczołów potowych jest wydzielanie potu i tym samym uczestnictwo w procesach termoregulacyjnych. W mniejszym stopniu gruczoły biorą udział w wydzielaniu niektórych składników np. jonów sodu, potasu, chlorków wapnia a także mocznika, aminokwasów witamin, leków. Pot, po połączeniu z wydzieliną gruczołów łojowych, tworzy na powierzchni skóry naturalną ochronną powłokę, tzw. płaszcz hydrolipidowy. Warstwa ta chroni skórę przed penetracją bakterii, grzybów i wirusów oraz przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wydzielanie potu jest zależne od układu współczulnego. W warunkach fizjologicznych wydzielanie potu zwiększa się podczas:

  • w podwyższonej  temperaturze otoczenia,
  • w sytuacjach ekstremalnych: stres, ból, lęk,
  • w gorących strefach klimatycznych,
  • w trakcie noszenia ubiorów gumowych itp.,
  • u ludzi otyłych,
  • nadużywania napojów zawierających kofeinę i palenie tytoniu,

TERAPIA

  • Toksyna botulinowa (BOTOX)

W przypadku nadmiernej potliwości ograniczonej do małych powierzchni np. czoło, pachy, dłonie, stopy, okolica krzyżowa najlepsze efekty przynosi ostrzyknięcie tych miejsc toksyną botulinową. Wstrzyknięta w małej dawce, powoduje blokadę odpowiednich nerwów, zaopatrujących gruczoły, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Działa jedynie w obrębie, w który została wstrzyknięta.

Okolice:

  • pachy 
    - bez znieczulenia lub znieczulenie miejscowe kremem znieczulającym 
    - czas pobytu: 15-60 minut
    - cena: 1400 zł (100 jednostek)
  • dłonie
    - znieczulenie kremem lub zastrzyk znieczulający
    - czas pobytu 60-90 minut  
    - cena: 1400 zł (100 jednostek)
  • stopy
    - znieczulenie zastrzykiem - wyłączenie nerwów czuciowych stóp
    - czas pobytu: 60-90 minut
    - cena: 2400 zł (200 jednostek)

Partnerzy