Pn, Śr 9:00 - 16:00  |  Wt, Czw, Pt 9:00 - 18:00
Jesteś tutaj: Oferta > Dermatologia > Nowotwór skóry - objawy i leczenie - Klinika Nowotworów Skóry

Nowotwór skóry - objawy i leczenie - Klinika Nowotworów Skóry

Skóra odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Niestety, nazbyt często bagatelizowana, pozbawiona wnikliwej uwagi może poddać się chorobie nowotworowej. Obserwowanie skóry pod kątem zdrowotnym pozwala uniknąć rozwoju choroby i jej rozprzestrzenienia.

Wyróżnia się kilka typów nowotworów skóry od bardzo złośliwych do takich, które rzadko lub bardzo powoli dają przerzuty do innych miejsc w organizmie. Najczęściej spotykane nowotwory skóry to: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz najgroźniejszy – czerniak.

Przejdź do:

Nowotwór skóry objawy

Pierwsze niepokojące objawy nowotworu skóry powinny być przez nas traktować bardzo poważnie. Do najczęstszych objawów nowotworu skóry należą takie zmiany jak np. długo gojące się rany, wybroczyny czy plamy. Proces przeobrażenia się zmiany chorobowej w nowotwór najczęściej jest systematyczny i długi, dlatego tak ważne jest, by w porę go odczytać.
Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić także wszelkiego rodzaju zmiany pigmentacji skóry oraz rogowacenia skórne, zwane także słonecznymi. Skóra traci swoją sprężystość, staje się sucha i podatna na łuszczenie. W miejscach zmienionych pojawiają się przebarwienia szaro- żółte. Te zmiany najczęściej lokalizują się w okolicach czoła, skroni, małżowin usznych, rzadziej na nogach i rękach.

Nowotwór skóry leczenie

Nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje znacznie większe szanse całkowitego wyleczenia. Zasadniczym krokiem przed podjęciem leczenia jest postawienie diagnozy na podstawie badania histopatologicznego wycinków pobranych z miejsc zmienionych chorobowo. W Klinice Nowotworów Skóry PCME wykonujemy badania dermatoskopowe, histopatologiczne oraz badanie PDD (diagnostyka fotodynamiczna). W naszym ośrodku nowotwory skóry leczymy za pomocą standardowych technik chirurgicznych, odparowania tkanki nowotworowej laserem CO2, wymrożenia tkanki nowotworowej oraz terapii fotodynamicznej.

Przy doborze odpowiedniej metody leczenia brane są pod uwagę takie czynniki jak: lepszy potencjał terapeutyczny oraz akceptowalny efekt kosmetyczny i zachowanie funkcji leczonej okolicy anatomicznej. Istotne znaczenie odgrywają również: lokalizacja zmiany, zajęcie przyległych tkanek oraz ogólny stan pacjenta.

Nowotwór skóry profilaktyka

Najważniejszym elementem profilaktyki jest ochrona przed szkodliwym działaniem ultrafioletu, czyli promieni słonecznych oraz emitowanych przez sztuczne źródła  UV. Wystąpieniu nowotworu skóry sprzyja intensywne opalanie oraz oparzenia słoneczne w dzieciństwie, dlatego powinniśmy bezwzględnie chronić dzieci, już od okresu niemowlęcego, przed oparzeniami słonecznymi oraz nadmierną ekspozycją  na słońce. Zwracajmy również uwagę na wszelkiego rodzaju rany, które nie mogą się zagoić, a także na pieprzyki — zwłaszcza o nieregularnym obrysie — czy zmiany o średnicy powyżej 6 mm. U każdego chorego nowotwór może przybierać inną postać. Jego podstępność polega na wyeliminowaniu bólu i uśpieniu naszej uwagi. Regularność wizyt u dermatologa to jeden ze sposobów na wyeliminowanie dużego zagrożenia.

Partnerzy